Domácí čistírny

Bydlení znamená i čistotu, pokud jste nájemník v bytě, tak tam to ještě jde snáze udržet pořádek, ale na venkově už je to horší, proto je tu řešení v podobě domácí čistírny, možná jste už něco o tom slyšeli. Jde v podstatě o způsob likvidace biologických odpadů. V tomhle bohužel zaostáváme téměř za všemi zeměmi v Evropě. Ono se říká, že na venkově je kanalizace něco jako utopie. U domů bývá v tom lepším případě septik, v tom horším se to splachuje do potoků, což je rozhodně nejen, že trestné, ale také je to prohřešek proti přírodě a nemuselo by se to lidem vyplatit.

 

Domácí čistírny jsou ekologickou a také ne nákladnou finanční záležitostí. Jen si to spočítejte, odpadnou vám poplatky za fekální vůz, který musíte volat i několikrát třeba za rok, to podle obsahu. Vysvětlíme si základní princip domácích čistíren. Splašková voda jde do primární nádrže, kde se usadí hrubé a nerozpuštěné látky. Pak tzv. putuje přes výkonný filtr aktivační jímky, kde se biologicky čistí. Kal od čisté vody oddělí dosedací nádrž a už odtamtud je možné vodou zalévat. Kal vám taky nezůstane, může se dát do kompostu, pokud tedy nějaký máte. Jednou až dvakrát za rok ho ovšem musíte odčerpat.

 

Materiál, který se používá na výrobu domácích čistíren je obvykle z plastu a také je stoprocentně vodotěsný. Vyrábějí se v několika velikostech, pro chaty a chalupy si můžete pořídit malé a pro rodinné domky velké. Ušetří to určitě spoustu starostí a ještě budete ekologicky nejenom bydlet, ale i čistit.

Sdílet článek